Hüppa postitusse
E30 COMMUNITY
MartinVare

318iA '90 - MartinVare

Soovitatud postitused

Tere kaasfoorumlased.

Tekkis mõte näidata teile ühte keskmisest igavamat e30-t ehk siis autot, mis on säilinud originaalina. Plaan osta just vanakooli rullnokk tekkis juba pool aastat enne seda kui lube tegema hakkasin. Peale pikka talve otsimist ja tuulamist internetis ei jäänud sõelale mitte ühtegi autot, pigem oli viga minus ja mu hinna kriteeriumeis. Kuid ühel ilusal kevadpäeval ilmus eikusagilt välja üks täitsa puutumata ja sile e30. Mõeldud tehtud, autot vaatama ja nädala aja pärast olingi omanik. Auto oli seisnud juba mõnda aega aga käivitus koheselt. Esimene omanik oli autol keegi naisterahvas Saksamaal, kes suutis sõita plokikaane kõveraks. See järel toodi ta Eestisse ja tehti korda ning järgmine omanik oli mu isa tuttav Norra ajakirjanik kellele oli see nn. suveauto, millega ta paari suve jooksul läbis uskumatud 800km. Algne plaan oli tal viia auto Norra oma tütrele aga auto arvele võtmine ja muu paberimäärimine oleks läinud maksma väga kopsaka summa otsustas ta minu pakkumisega nõustuda.

Nüüd siis ka autost lähemalt. 1990.a väljalase facelift mudel. Läbisõiduga 140000km(Jah, ma usun seda), mida on õnnistatud automaat kastiga. Tõsi algselt ei saanud ma kuidagi temaga läbi, kuid ajapikku hakkas ta mulle täitsa meeldima. Lisasi on tal küll vähe aga märkimisväärsed on neist vast mehaaniline katuseluuk ja tagaakna ruloo. Mootoriks m40b18 ehk 83kw. Koheselt tegin talle hoolduse, mille käigus vahetasin ära esimesed pidurikettad, klotsid, mootoriõli, ja kastiõli. Mootoriga olid siis mured murtud ja kummitama jäi salong, mille juhiistmele oleks nagu keegi rehaga kallal käinud ning peale oli tõmmatud miskine eskimo kuub.

DSCN2053.JPG

Seejärel sai hakatud otsima kõrvalistuja istet, mis on üldiselt paremas vormis kui juhiistmed. Leitud ja ümberehitus tehtud ning uueks plaaniks oli auto seest puhtaks teha, seda siis juba keemilisepesu näol. Sai võetud ette suurem pesupäev, mis kestis vist ligi 7h kuid tulemusega jäin väga rahule. Mingiaeg talvel sai kehva rehvide tõttu põrutatud parema esinurgaga natuke vastu valli ja selle tagajärjel olin sunnitud üle värvima stange ja liistu, ostma uue suunatule klaasi ning sirgeks ajama põlle. Kõik sai õnneks ilusti korda.

DSCN2057.JPG

DSCN2060.JPG

Kõik oli justkui ideaalne aga siis andis raadio saba. Kurb lugu küll, otsisin pikalt uut originaali aga ei leidnud ja olin sunnitud ostma e34 originaalraadio. Tegelt ma ei kahetse seda, kuna raadio on vähe vingem ja sobib sinna ikka nagu valatult.

DSC00014.JPG

Suvi möödus mürades ja mängides ning ükshetk tuli peale velje isu. Kindel laks oli kärg ja soovitavalt Bbs. Sobivad veljed ootasid mind juba tegelikult pikemalt juba ühes garaazis, kuid kogusin jõudu, et võtta kätte ja teha see väljaminek. Aga just õigel hetkel tekkis võimalus vahetada plekkveljed+originaal kilbid MiM 1900 velgede vastu. Muidugi olin nõus, ükskõik kui mööda nad minu vaadetega polnud, sest valuvelg on alati rohkem väärt. 2 päeva nendega sõitsin ja siis paiskasin müüki. Hea nendega sõita polnud, kuna offset oli vist 43(?) ja rullikale on seda natuke palju, rattad passisid koopast väljas ja oli ebamugav.

DSCN2176.JPG

Nädalaga müüsin ma nad maha kaasfoorumlasele kickstarts(vist jäi rahule) ja tõin ära oma Bbsid. Nad polnud päris tavalised vaid mingisugused Evo 2 seeria värvides. Pole siiani tegelikult selles selgusele jõudnud, mis nad täpselt on.

DSC00024.JPG

Pikemat aega tegelikult juba kadus radikast tosooli ning ühel juulikuu päeval otsustasin selle töö ära teha. A-osa ma muidugi vaese õpilasena osta ei raatsinud, siis otsustasin B-osa kasuks. Tunnike hirmu ja valmis. Esimese korraga muidugi B-osa sinna külge minna ei taha. Laius oli vähemalt õige ja alt jäi hoidma ilusti kuid pealmine plastikust hoidik sinna ei klappinud, kuna radika küljes olevad kõrvad olid suvalistes kohtades. Panin kummipuksid vahele ja hoiab ilusti. Kork ka ei sobinud aga peale keerasin ta ikka. Ah jaa, kevade paiku kuuldus ka mootoriruumist mingit kõrvalist heli ja vahetatud sai ka veepump. Bmw pidi väga kuumakartlik elukas olema.

DSC00016.JPG

Peale neid asju olen ma nüüd viimased kuuaega kallanud ja tallanud. Septembris sai läbi ülevaatus ja nüüd esmaspäeval (3ndal septembril) sai ära käidud. Läbis puhtalt, kiideti pidureid.

Pikemat aega tegelt kripeldab mul peas see tagumine antitiib. Ta pole originaal, kuid tegelikult ta sinna sobib. Eks nüüd mingiaeg tuleb ettevõtta mõningased keretööd. Vanale autole kohaselt on tal ka pisut roostet aga julgen väita, et seda väärkasutamisest. Paremat tagumist karpi on tõstetud tungrauaga kuidagi viltuselt ja seega oli sealt päris huumus järgi. Lolli kohapealt, kus said kokku nii väliminekarp, siseminekarp, väline koobas ja sisemine koobas. Kuna ma ise suurem asi keretööde mees pole, siis jätsin selle töö isale. Täitsa pika päeva võttis enne kui korda sai. Nüüdseks on veel jäänud tagapõll(kuhugi vastu kunagi tagurdatud), spoileri all augud ja vasakul ees karbiots(Samuti tungrauaga ehitatud kõvasti) keevitada.

Kui keegi üldse viitsib nii pika monoloogi läbi lugeda ja tekib küsimus veel mis edasi, siis plaane suuri pole kuid tahaks väga ta jõuda see aasta number veel üle poleerida ja vahetada generaatorilaagri, mis häälitseb natukest aega ning siis talvekorterisse saata. Talvega sooviks muretseda udukad alla ja kevadel rõõmsalt uue ringiga otsast peale. ;)

Panen ka pildi sõbraga, kes teda talvel asendama hakkab. Kõik tehase lisad, mis ta Vinkoodiga annab on alles va. nüüdseks siis raadio.

DSC00164.JPG

Muudetud , muutis MartinVare

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Läbisõit vast ikka õige, üks korralikumaid masinaid, mida uurinud olen jälle. Kapotiall kõik galvaanika veel poltidel mutritel ja muudel asjadel peal, selle kohapealt pole ma peale ühte soome kabriot näinud nii värskena. Värske salong annab ka aimu vähesest läbisõidust.Siin piltidel muidugi ei paista see värske kapotialune välja millegipärast ja mustaks on ka saanud vahepeal :)

ET 43 veljed pidid sul just liiga sees olema?

Mis see evo 2 värvides tähendab??

Pildil tavalised e30 kahevärvilised veljed, mida minuteada enamasti pandi edition sedaanidele.

Mis radikat puudutab, siis tutikatele radikatele lähebki kork raskemalt peale, siiani pole kuulda olnud b osa radikate kohta seda, et paika ei istu. Üleval peavadki sellel kinnitusel olema kummipuksid, läheb ta lihtsalt sinna radikasoonde.

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Tänud heada sõnade eest. Minu teada liigutab suurem ET ikka velge välja poole. See selleks aga nende velgede kohta rääkis mulle eelmine omanik. Nagu mina aru sain, siis kui tuli välja M3 Evolution 2 seeria kolmekas, siis olid tal originaalis all just sellise värvilahendusega veljed. Ning ju siis selle auks tehti ka selliseid Evo 2 seeria värvilahendusega kärgesi ka väiksemale tollile. Võib-olla on kogu see tekst hülgemöla aga nii ma aru sain.

Jah kork läheb tõesti raskemalt, täpselt sellise tundega nagu valesse keermesse. Aga kokkuvõttes pole väga vahet, sest palju ma seda ikka seal keeramas käin. Kummipuksid olid ennemgi aga radika pealses osas on kaks kõrva, mis on "püsti väänatud" ning need ei ühtinud. Tegin lihtsalt jämedamad kummipuksid ja sõitis jälle. Tõsi kapoti alune on jäänud puhastamisel vahele. Luban ta see nädalavahetus ära puhastada ja siis ka viisakate piltidega mootoriruumist teid kostitada.

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

M40B18 automaatkastiga on mõnus kulgemisevahend :) ET tähendab velje kinnitusflantsi kaugust velje keskmest, kui väljapoole siis + märgiga ja kui sissepoole siis -märgiga. Mida suurem see nr on seda sügavamal velg istub koopas.

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

ET ehk offset näitab velje keskkoha paiknemist veljekinnitustasapinna suhtes. Ehk, kui velje keskpunkt ja velje kinnituspind on ühel joonel, siis on ET 0. ET 43 tähendab, et velje keskkoht on 43 millimeetrit tasapinnast seespool, ehk ratas istub rohkem koopas. Väiksemate ja erandjuhtudel ka negatiivsete numbrite korral ronib velg järjest rohkem koopast välja. MIM 1900 velje levinud ET on hoopis 13, nii et ehk on valesti meelde jäänud :P

Aga autost rääkides, siis... Polegi midagi nagu öelda, ainult positiivseid sõnu. Siledaid originaale kohtab järjest harvem ja see on tõesti üks sellistest, mida samas vaimus edasi hoida tuleks :)

Kas maki juhtmestik on muidu originaal? Mõtlen pistikut just. Neid E30 originaalmakke liigub tglt ka, passi peale.

Ja pajata Ladast ka, see sinu oma või kelle? :D

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Siis on vastupidi MiMid ET 13 ja Bbsid ET 43, siis peab kõik ilusti paika :D Pistik oli plug'n'play, kõik kõllid ja kõik funktsioonid töötavad. Ainult maki raami ei saanud panna ja see raadio on vist paar mm laiem, natuke sudimist ja paika läks.

Šiguli on minu oma, mille ostsin talve autoks. Ka päris originaalsena säilinud ja esimese seeria oma (1972.a). 1,2 liitrine 47 kw tööhobune, edaspidi arvatavasti 1600 mootoriga.

E: Keda huvitab, siis Vazi kohta ka fotoalbumis mõned pildid http://fotoalbum.ee/photos/Korrutustabel/sets/1312541

Muudetud , muutis MartinVare

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Ma ei sõidaks isegi selle 40a vanuse uunikum zigulliga talvel, väga kahju oleks hävitada :)

  • Meeldib 1

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Kusjuures, Eix võttis sõnad suust. Olen isiklikult 4 talve kolme erineva Ladaga sõitnud, mis ükski talvist soola ei talunud, kahele neist jäi konkreetne talv ka viimaseks. Ise tunnen süüd, et toona neid paremini hoida ei osanud. Esimese BMW ostsin siiski kindlalt aastaringseks kasutamiseks, ta talus soola paremini, kuid vandus siiski ka alla lõpuks.

Kuigi see '72 sul pole täisoriginaal - mõningane tuuning salongis, 011 esipaneel ja võre ja mõni asi veel, siis sellegipoolest on too aastat arvestades väga kenasti vastu pidanud ja tasuks ehk talveks mõni ma ei tea, Ford Escort vaadata vms :D

Muudetud , muutis GTA

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Kusjuures, Eix võttis sõnad suust. Olen isiklikult 4 talve kolme erineva Ladaga sõitnud, mis ükski talvist soola ei talunud, kahele neist jäi konkreetne talv ka viimaseks. Ise tunnen süüd, et toona neid paremini hoida ei osanud. Esimese BMW ostsin siiski kindlalt aastaringseks kasutamiseks, ta talus soola paremini, kuid vandus siiski ka alla lõpuks.

Kuigi see '72 sul pole täisoriginaal - mõningane tuuning salongis, 011 esipaneel ja võre ja mõni asi veel, siis sellegipoolest on too aastat arvestades väga kenasti vastu pidanud ja tasuks ehk talveks mõni ma ei tea, Ford Escort vaadata vms :D

Pole kuskil öelnudki täisoriginaal ;) Esivõre on 01 oma ikka, keskkonsoolile on paigaldatud kellad, mille ma viskaks kohe välja aga nende küljes on omakorda raadio ja siis ma peaks sõitma juba haudvaikuses. Talveks oli kindel plaan võtta tagaveoline, töökindel ja odav remontida.

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Peaks ka mootoripesu enda autol ära tegema... kas pärast pesu mingeid anomaaliaid ei tekkinud ? (vana auto, lekib ehk kuhugi vett vms)

Muidu lisan veel, et ära mingit mootorivahetust küll ette võta, kui kunagi mingi "jõudu väheks" piss pähe peaks lööma :D Liiga korralik pill.

Muudetud , muutis 001WSK

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Ei tee see mootoripesu midagi ja igal rullil sellist kapotialust ikka ei saa peale mootoripesu :)

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Ei juhtu midagi. Aine peale ja survepesuriga maha ning valmis. Uputada pole mõtet.

Mootorivahetust mitte mingil juhul, tuli tehasest selle mootoriga ja sõidab ka edasi sellega.

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Mõlemal autol on nüüd sama haigus, nimelt mõlemal läheb 2 päevaga tühjaks vasak esimene rehv. Bmwl lasin kuu aega tagasi võtta maha kõik rehvid ja panna seda toorkummi vahele, algul pidas kuid nüüd jälle sama mure. Mingeid soovitusi ?

Šiguli saab lihtsalt omale sisekummi ja mure murtud.

Muudetud , muutis MartinVare

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Ratas alt ära ja pesuvanni vette, vaata kust lekib ikka. Ventiilid lasid ka uued panna?

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Ratas alt ära ja pesuvanni vette, vaata kust lekib ikka. Ventiilid lasid ka uued panna?

Unustasin täpsustada, et õhku tuleb velje ja rehvi vahelt. Uusi ventiile ei pandud. Kui homme aega, siis pistan ta vanni.

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Siis on võimalik, et mingi sodi tükk on vahel või veljel on midagi viga. Omal on olnud juhus kus oli väike kivike vahel ja aint susises. lõpuks lasin rehvi tühjaks mässasin ääre vahel kruvigaga ja kui kätte sain ja täis lasin siis asi korras.

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Velje ja rehvi vahel oleva sodi ma välistaks, sest velje äär sai seestpoolt korralikult traatharjaga puhastatud ning pigem on veljel mingi defekt mõne kohapeal ning sealt susisebki. Mida arvate nendest möginatest, mida tanklas müüakse ? :rolleyes:

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Kuna auto talvel ei sõida, siis jäävad üle korralikud talverehvid mõõdus 195/60 R15. Ehk on kellegil huvi. Hind võiks olla 100€ jooks.

DSCN2158.JPG

DSCN2160.JPG

Jaga seda postitust


Postituse link
Jaga teistel saitidel

Kommenteerimiseks loo konto või logi sisse

Kommenteerimiseks pead sa olema registreerunud kasutaja

Loo konto

Loo kasutajakonto meie foorumisse. See on lihtne!

Registreeri uus konto

Logi sisse

Sul juba on konto? Logi siit sisse.

Logi kohe sisse

×

Oluline teave

Oleme salvestanud sinu seadmesse küpsiseid, et aidata seda veebilehte paremaks muuta. Sul on võimalik kohandada oma küpsiste seadeid, vastasel juhul eeldame, et nõustud nendega. Kasutustingimused & Privaatsus